Me veedame enamuse oma ajast siseruumides, kas siis kodus või tööl. Seetõttu on siseõhu puhtusel märkimisväärne mõju inimese tervisele ja heaolule. Ventilatsiooni eesmärgiks on tagada hoones tervislik ja mõnus siseõhk. Halbadest tingimustest põhjustatud tervisehäired võivad olla ebamäärased ning neid ei osata seostada halva siseõhu tingimustega.
45% siseõhu saastest pääseb ruumidesse ventilatsioonisüsteemide kaudu. Kuna sissetuleva õhu filtrid on kulukad ja neid vahetatakse liiga harva, pääseb puhastamata õhk läbi saastunud filtri ruumidesse. Siseneva õhu kvaliteeti alandab ka seadme montaaži ja kasutuse käigus seadme ja torustiku sisepindadele kogunenud mustus, mis on väga heaks kasvukeskkonnaks mikroobidele. Paigaldamise ajal torudesse kogunev mustus on näiteks ehituseaegne tsemenditolm, metallipuru, jpm.
Ventilatsioonikanalite puhtust tuleb regulaarselt kontrollida ja vajadusel teostada ventilatsiooni puhastamine alati enne hoone kasutuselevõttu ja edaspidi vähemalt iga kolme aasta järel.
Torustike tuleks puhastada kahel põhjusel: sissepuhketorustiku tervise ja heaolu- ning väljatõmbetorustiku tuleohutuse seisukohalt. Kui hoone ruumis süttib tulekahju, võivad ventilatsiooniseadmed ja kanalid aidata kaasa tule ja suitsu levimisele, kiirendades sellega ka tulekahju edasi kandumist. Ka ventilatsiooniseadmete endi rikked võivad põhjustada tulekahju.Kui ventilatsioonisüsteem töötab plahvatusohtlikus ruumis, võib õhukanalitesse koguneda liiga suures koguses plahvatusohtlikku ainet või tolmu, mis põhjustab plahvatuse. Kanali sisepinnale koguneb peaaegu alati mustust.
Meie spetsialistid omavad pikaajalisi kogemusi ventilatsioonisüsteemide puhastamisel ja kontrollimisel.
Eestis on alates 2004 aastast ventilatsiooni puhastamine kohustuslik
Standard ja puhastuse intervall: Eesti Standard EVS 812-2:2014 „Ehitise Tuleohutus“
- 1.1 Kogu ventilatsioonisüsteemi koos agregaatidega peab saama puhastada ilma konstruktsioone kahjustamata. Puhastamisrežiim oleneb objektist ja see tuleb vajaduse korral kooskõlastada järelevalveorganitega. Puhastamise sagedus peab olema vähemalt kord aastas. Kahe puhastuskorra vahele ei tohi jääda üle 365 ööpäeva.
Ventilatsioonikanal enne ja peale puhastust